ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

 
Geçmişte diş hekimliği denilince akla sadece problemli diş ve dişeti dokularını tedavi etmek gelirken günümüzde daha düzgün daha beyaz bir gülüşe sahip olmak için yapılan birçok uygulama mevcuttur.

Diş Beyazlatma: Daha beyaz ve parlak bir gülüşe sahip olabilmenin yolu. İki farklı yöntemle uygulanabilir. Ofis tipi ;hastanın yaklaşık 1 saat boyunca klinikte kaldığı ve hekim tarafından soğuk ışık yardımıyla beyazlatma jelinin ağız içinde uygulanması.

Ev tipi; Hastaya özel hazırlanan plaklar ve tüpler içinde verilen beyazlatma jelinin gün içerisinde veya yatarken hasta tarafından uygulanması ile gerçekleşir.

Şimdilerde ve bizim genel olarak kliniğimizde uygulamayı tercih ettiğimiz yöntem ise kombine dediğimiz ev ve ofis tipinin birleştirildiği yöntemdir. Daha kalıcı ve ideal sonucun elde edildiği gözlemlenmiştir.

Laminate uygulamaları (yaprak porselenler): Hafif çapraşıklıklarda,diestemalı (dişlerin birbirinden ayrık olması) dişlerde ,şekil bozukluklarında, renkleşmesi olan dişlerde dişin sadece ön yüzeyinden çok hafif madde kaldırılarak yapılan ince porselenlerdir.

Porselen kuron köprü uygulamaları: Eksik veya ileri derecede doku kaybı olan dişlere kuron veya köprü şeklinde yapılan uygulamalardır. Metal destekli alt yapıların haricinde günümüzde estetik ve biyolojik açıdan daha tatmin edici sonuçlar elde edilen zirkonyum esaslı protezler daha fazla kullanılmaktadır.

İnlay-onlay uygulamaları: Çürük veya travma sonucu çok fazla madde kaybı olan dişlerin klinik ortamında hem estetik hemde fonksiyon olarak yapılan kompozit veya amalgam dolgular ile başarılı sonuçlar alınamıyacak vakaalarda kuronlar yerine uygulanan yöntemdir. Ölçü alınır, renk tespiti yapılır, teknisyen tarafından eksik olan parça porselen veya komposit esaslı malzeme ile hazırlanır ve klinikte ağız içine yapıştırılır. Madde kaybının daha da fazlalaşmadığı hem estetik hem uzun ömürlü bir tedavi yöntemidir.

GÜLÜŞ TASARIMI

Dudaklar, dişeti, dişler dudak kasları gibi estetik kriterlerin bir bütün olarak estetiğe maximum katkısının değerlendirilerek yapılan uygulamamızdır. estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

DİŞETİ ESTETİĞİ GİNGİVOPLASTİ / 1 SEANS GÜLÜŞ
Gülüş esnasında görünen dişeti miktarı,kalınlığı ve formu diş ile olan sınır şekilleri güzel bir ağız ifadesi için çok önemlidir.Bunlar dikkate alımadan yapılan porselen kaplama yada lamina vb.işlemleri beklentiyi karşılamamaktadır.PORSELEN LAMİNALAR

Tamamen saf porselenden oluşturulur ve dişin ön yüzeyini bir yaprak, takma tırnak gibi kaplayarak yapıştırılır.

BONDİNG TEKNİĞİ

Bu uygulama ile diş aralıkları ve kontur bozuklukları tek seansta yok edilmekte ve estetik bir görünüm kazandırılmaktadır.BEYAZLATMA

Dişlerin beyazlamasını ve renginin büyük ölçüde değişmesini sağlayan estetik bir işlemdir. Dişlerinizin görüntüsü önemli ölçüde değişime uğrar ve diş hekimleri tarafından yapılan bir işlemdir. Hamilelere önerilmemektedir. Yan etkisi yoktur bu işlemin fakat bi süre hassasiyet olucağı için ufak sızlama hissedilebilir daha sonra kaybolur.RECONTOURING 1 SEANS

Genellikle bonding uygulamaları ve direct veneer tekniği ile beraberde uygulanır dişlerin mine toleransları dikkate alınarak boy şekil ve kontur düzensizlikleri ortadan kaldırılır simetrik görünüm tek seansta elde edilir eşitlenir.

DİRECT VENEER 1 SEANS

Dişleri kesip kaplamak yerine uygulanan alternatif İtalyan tekniğidir .dişlerde herhangi bir aşındırma yapılmadan uygulanır anestezi dahi gerektirmez.MODELLEME
İlk muayenede dişler kesilmeden önce hasta ağzından ölçü alınır. Elde edilen model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır.
Böylece doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde ve ağızda istedikleri değişiklikleri yapabilirler ve nihai estetik görünümün nasıl olması gerektiğine karar verebilirler.

TELESKOP PROTEZ
Tamamen alman teknolojisi ve tekniği olan teleskop protez (Teleskopische Prothese) sağlıklı ve yandaki dişlere harabiyeti olmayan nadir tekniktir.

MAGNETİC PROTEZ
Protezinizin yapımı esnasında yada eski protezinize yerleştirilen çok kuvvetli özel neodyum mıknatıslarla tutuculuk önemli ölçüde artırılır.

İMPLANT

İmplant uygulamamız tek seansta kansız dikişsiz uygulanmaktadır, istenirse sedasyon yada genel anestesizi ile birlikte de yapılabilir.

KARBON FİBER DESTEKLİ DOLGULAR
Özellikle dolgu düşmesinden bıkmış hastalar için geliştirilmiş mükemmel, ekonomik bir çözümdür.

TOTAL PROTEZ KİLİTLEME
Özellikle alt çene total (damak protezi) kullanan hastalar protezin çok oynadığından şikayet ederler. Tek seansta basitçe uygulanan teknikle protez çeneye kilit sistemi vasıtasıyla tutturulur. Hasta aynı protezini kullanmaya devam eder, ya da isterse yenisi yapılır.

KORKAN HASTALARA KUSMA REFLEXİ OLAN HASTALARA ÖZEL YÖNTEMLER
Diş hekimi genel anestezi uzmanı ve gerekirse psikolog desteği ile tedaviniz korkunuzu yok ederek sağlanır.

ÇENE EKLEM PROBLEMLERİ TEDAVİSİ

İNVİSALİGN: Basit ortodontik tedavilerde uygulanır. Günboyu takılan şeffaf plaklar kullanılır.

DİGİTAL ÖLÇÜ: Protez uygulamasında alınan kaşıklı ölçü yerine optik okuyucu vasıtasıyla alınan ölçü cerec cnc 3 boyutlu yazıcı cihazıyla porselen kron kaplama lamina şekline dönüştürdüğümüz yöntemdir.Temporomandibuler Eklem (Alt Çene Eklemi) Bozuklukları:

- Çene eklemleri üzerindeki yükün azaltılması çok önemli olup, hastanın stresten uzaklaştırılması gerekir.

- Sakız çiğnenmesi ve çeneyi yoracak sert gıdalar yenmesi yasaktır.

- Esnerken ve hapşırırken ağız aşırı açılmamalı, çene elle desteklenmelidir.

- Isırma hareketi kesinlikle yapılmamalı, besinler küçük parçalar halinde ağza alınmalıdır.

- Tek taraflı çiğneme yapılmamalı, besinler iki tarafta kullanılacak şekilde çiğnenmelidir.

- Ağrının çok olduğu durumlarda, doktora başvurma sürecine kadar; ağrı kesici, kas gevşetici ve antienflamatuar ilaçlara başvurulabilir.

- Erken ve patolojik tüberkül temasları düzeltilir.

- Kapanış kontrol edilir, gerekiyorsa hasta ortodonti bölümüne sevk edilir.

- Diş eksiklikleri varsa protetik tedaviler yoluyla giderilir ve nötral bir kapanış sağlanır.

- Diş sıkma veya diş gıcırdatma devam ediyorsa, psikiyatri konsültasyonu istenir.

Bu tamamlayıcı tedaviler sonucunda, çene eklemi tedavisi süreci tam başarıyla sonuçlandırılabilir. Temporomandibuler eklem(TME) disfonksiyonlarının tedavisi öncelikle hasta uyumu olmak üzere, multidisipliner bir yaklaşımı gerekli kılar.
Temporomandibuler eklem uzmanının uygulayacağı tedaviyle birlikte, fizik tedavi uzmanı, psikiyatrist, nörolog konsültasyonunu da gerektirebilir.


 
 
 
 

Randevu Talebi

 
 
Ad - Soyad
 
 
 
 
Email
 
 
 
 
 
Telefon
 
 
Mesajınız